O PROJEKCIESENIOR.jpg to projekt dla sopockich seniorów, poświęcony w całości fotografii. Cykl spotkań realizowany od kwietnia do grudnia 2016 roku we wnętrzach Sopoteki, na terenie Muzeum Grodzisko, w profesjonalnym studio w Sopockiej Szkole Fotografii i w przestrzeni naszego miasta.

Fotografia w Sopocie wygrywa z każdą inną aktywnością. Po projekcie SENIOR XXI, który minionym roku zgromadził ponad 120 uczestników znamy podstawy, nieco historii, za nami kilka spacerów i pobyt w studio fotograficznym. Zaledwie dwa miesiące z fotografią wyzwoliły wspaniałe pokłady kreatywności. Sami seniorzy zaproponowali zajęcia w plenerze, w ciemni i profesjonalnym studio fotograficznym oraz dokumentację sopockich wydarzeń kulturalnych starszym okiem. Rozmowy z Wydziałem Kultury Miasta Sopotu, poparcie pani prezydent Joanny Cichockiej-Guli, entuzjastyczne nastawienie pracowników instytucji partnerskich sprawiły, że widzimy ogromny potencjał twórczy do wykorzystania.

Nasz główny cel to aktywizacja, podtrzymanie powstałej już więzi i edukacja fotograficzna starszych mieszkańców Sopotu. Zapoznanie z kulturalną ofertą miasta wszystkich instytucji.

Mamy nadzieję, że dzięki projektowi SENIOR.jpg powstanie grupa amatorów, fotografów i dziennikarzy obywatelskich, współpracująca z instytucjami i animatorami życia kulturalnego w Sopocie. Aktywizacja grupy pasjonatów fotografii, dla których wspólna nauka, praca i późniejsze publikowanie jej wyników na portalach miasta Sopotu i instytucji partnerów stanie się powodem do dumy i radości.A w projekcie SENIOR.jpg czekają na Państwa m.in.:

Warsztaty i seminaria fotograficzne
Prowadzone będą przez Wykładowców Sopockiej Szkoły Fotografii, studentów i pasjonatów. Tematyka spotkań będzie kontynuacją projektu z poprzedniego roku a zarazem dostosowana będzie do potrzeb dokumentacji życia kulturalnego. Każde spotkanie będzie prezentacją multimedialną oraz omawianiem prac seniorów, co zawsze spotyka się z największym zainteresowaniem.


Spotkania z koordynatorem dla seniorów fotoreporterów

Odbywać się będą co najmniej raz w miesiącu. W miarę potrzeb także po zajęciach lub warsztatach. Wyznaczona osoba koordynować będzie pracę, kalendarium imprez, dzielić obowiązki, zastępstwa. Prowadzić wstępną selekcję nadesłanego materiału zdjęciowego, w razie kłopotów z opracowaniem zdjęć kontaktować się z pracownikami biblioteki zaangażowanymi w projekt. Przesyłać materiały do działów promocji.


Wiosenne i jesienne plenery fotograficzne
Odbywać się będą na terenie Muzeum Grodziska, gdzie seniorzy będą mogli opanować korzystanie z wielu funkcji swoich aparatów i wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie wykładów i seminariów. W zajęciach uczestniczyć będą także wolontariusze z grupy rekonstrukcyjnej.


Noc Muzeów
To doskonała okazja do pracy naszych seniorów fotoreporterów, a do tego nauka robienia nocnych zdjęć. W przeprowadzeniu zajęć pomogą studenci i wolontariusze. 


Warsztat fotograficzny "Sopockie Wnętrza"
Pokażemy jak prawidłowo z użyciem światła zastanego i z pomocą prostych lamp oświetlić wnętrze mieszkania czy niewielkiej przestrzeni. Seniorzy będą mieli okazję zwiedzić wystawy i wykorzystać przestrzeń instytucji partnerskich.


Wspólne wyjścia do obiektów kulturalnych i sportowych
To ważna część projektu, dzięki której seniorzy poznają wszystkie obiekty, ich pracowników, osoby odpowiedzialne za promocję. Poznają kalendaria imprez, z których relacje będą przygotowywać jako uczestnicy zadania. Będą to m.in. Państwowa Galeria Sztuki, Opera Leśna (znana wszystkim tylko z oficjalnej strony), Muzeum Sopotu, Dworek Sierakowskich, Hala Ergo Arena. Pokażemy seniorom także zakamarki naszej Biblioteki i przedstawimy pracowników odpowiedzialnych z promocję i przebieg imprez w naszej instytucji i instytucjach partnerskich, tak by potem łatwiej było współpracować, kontaktować się w sprawie zamieszczania relacji.   


Zajęcia w studio fotograficznym
Obejmą praktyczną naukę robienia poprawnych technicznie zdjęć, naukę korzystania z oprogramowania do obróbki zdjęć. Odbędą się także zajęcia w ciemni. W czasie zajęć prowadzonych w studio w małych maksymalnie czteroosobowych grupach każdy senior będzie miał okazję do samodzielnej pracy.


Spotkanie ze studentami Sopockiej szkoły Fotografii
To integracyjna wartość projektu. Spotkania prezentujące różne style i spojrzenia na otaczający świat widziany oczami młodych ludzi, których prace często odważne stylistycznie odbiegają od przyjętych standardów i stereotypów w fotografii.


Udział seniorów w obronach prac studentów Sopockiej Szkoły Fotografii 
W minionym roku, w trakcie realizacji projektu SENIOR XXI w czasie trzech dni przeznaczonych w Sopockiej Szkole Fotografii na obrony prac, ponad 25 seniorów każdego dnia towarzyszyło studentom i trzymało za nich kciuki. Było głośno, ciasno i wesoło. Możliwość obejrzenia świetnych zdjęć, wysłuchania dyskusji specjalistów, sympatia, międzypokoleniowe przyjaźnie i chęć uczestniczenia w tych radosnych często żywiołowych chwilach przyciągają osoby starsze na obrony prac, a nasz projekt stwarza im tę okazję.     Projekcje filmów dokumentalnych
  
Fundacja Edukacji Fotograficznej udostępni nieodpłatnie licencje do filmów, którymi może dysponować. Projekcje poprzedzi wprowadzenie do tematyki filmu, które przygotują pracownicy Fundacji. Seniorzy będą mieli okazję obejrzeć filmy z serii Planette - Fotografia w Sopotece wyposażonej w nowoczesny sprzęt audiowizualny.Wystawa ­ Sopot dawniej i dziś
To wystawa wielkoformatowych wydruków zdjęć uczestników projektu, którą przygotują seniorzy w trakcie spacerów fotograficznych po naszym mieście. Pracownicy Biblioteki Sopockiej przygotują skany archiwalnych zdjęć Sopotu, które na tabletach lub wydrukach uczestnicy zadania zabiorą ze sobą na spacer, odszukają i w tym samym ujęciu sfotografują. Z takich porównań utworzymy wystawę, która będzie eksponowana w dużych formatach (co najmniej B2) we wnętrzach Sopot Centrum oraz w mediatece Sopotece znajdującej się w tym samym obiekcie. Druga wystawa, kończąca projekt znajdzie także swoje miejsce w nowoczesnej Sopotece.Wystawa Rok bardzo kulturalny
Cały projekt zakończymy wystawą, która będzie się wyświetlać na systemie E-Galerii we wnętrzu Sopoteki, prezentacja filmowa ze zdjęć dostępna będzie na portalach społecznościowych Biblioteki Sopockiej i instytucji partnerskich. Niezależnie od wszystkich zaplanowanych działań nad pracą seniorów dokumentujących duże i małe wydarzenia kulturalne w Sopocie czuwać będzie wyznaczona osoba. Będzie ona także koordynować ich pracę. Uzgadniać terminy, godziny, wejściówki i akredytacje. Spotkania odbywać się będą co najmniej raz w miesiącu.

3 komentarze:

  1. To świetne, że seniorzy sami jeszcze chcą brać udział w takich inicjatywach! Moja babcia co prawda na kurs fotografii raczej się nie skusi, ale za to świetne obsługuje się komputerem. Potrafi zamówić pomocedlaseniora przez własny komputer, z dostawą do domu. Jestem bardzo dumna, że tak świetnie sobie radzi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie że dla seniorów organizowane są różnego rodzaju spotkania i można ich również angażować w fajne projekty. Ja sama pracowałam przy opiece nad osobami starszymi dzięki https://www.carework.pl/praca wyjechałam do Niemiec. Bardzo podobało mi się to i zdecydowanie najlepiej czułam się, jak moi podopieczni mieli zajęte głowy gdy wymyślałam im właśnie tego typu zadania.

    OdpowiedzUsuń